Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk

Piekļūstamība

Klausies

Ieslēgt teksta izrunātāju

Fonta izmērs

Kontrasts

Izvēlne

Ieskaties

Broņislava Martuževa

Latvijas Nacionālā bibliotēka

Dzejniece Broņislava Martuževa (1924-2012) dzimusi Latgalē, Bērzpils pagasta Slavītu sādžā, bet kopš 1928.gada ģimene dzīvoja Vidzemē, saglabājot un uzturot katoļu un latgaliskās dzīves tradīcijas un ikdienā sarunājoties tikai latgaliski. Martuževi iesaistījās pēckara Nacionālās Pretošanās kustībā, tāpēc Broņislava piecus gadus līdz 1951.gada 14.februārim slēpās savās ģimenes mājās “Lazdiņās” zem grīdas brāļa Cipriana ierīkotā bunkurā. Apcietināja un notiesāja visu dzimtu, Broņislavu ar māsu un brāli izsūtīja, no kurienes viņi atgriezās 1956.gadā. Ilgu laiku B.Martuževai bija liegts publicēties un viņas dzejoļi tika izdoti ar pseidonīmu. Tomēr viņai iznākušas vairākas dzejoļu grāmatas, viņa ir folkloras teicēja, sacerējusi meldiņus gan pašas, gan citu autoru dzejoļiem. 1994.gadā apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni.

 

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Humanitāro un sociālo zinātņu lasītavā (2.stāvā) Broņislavas Martuževas simtgades atcerei veltīta dzejnieces darbu krājumu izlase, kā arī aplūkojami nacionālās pretošanās kustības vēsturei veltīti pētījumi.

 

B.Martuževas grāmatu izlase

Foto: Broņislava Martuževa Madonas bibliotēkā. 1996.gada 23.oktobris. : Fotogrāfija